National & International Awards -- 1987-2017


2013
Revisiting Korem -
Walking In A Father's Footsteps

Worldfest Houston International Awards
(international competition)

Silver
2011
The Life & Death of Glaciers
CINE Golden Eagle
(international competition)

First Place
2011
Conservation & Collaboration
Telly Award
(national competition)

Silver
2011
Conservation & Collaboration
Montana CINE International
(international)

Honorable Mention
2011
The Life & Death of Glaciers
Montana CINE International
(international)

Honorable Mention
2011
The Life & Death of Glaciers
CINE Golden Eagle
(international competition)

First Place
2010
Landslide - Herbert Hoover
Telly Award
(national competition)

First Place - Silver
2010
Landslide - Herbert Hoover
Worldfest Houston International Awards
(international competition)

Platinum Remi Award
2008
Prayer In America
Worldfest Houston International Awards
(international competition)

Special Jury Award
2008
Prayer In America
Telly Award
(national competition)

Bronze - Documentary
2008
Prayer In America
Telly Award
(national competition)

Bronze - Religious/Spiritual
2008
Prayer In America
Telly Award
(national competition)

Bronze - Use of High Definition
2007
Northern Michigan Hospital
Telly Award
(national competition)

Bronze Medal - Public Relations
2007
Northern Michigan Hospital
Telly Award
(national competition)

Bronze Medal - Health & Wellness
2007
Northern Michigan Hospital
Worldfest Houston International Awards
(international competition)

Gold Medal - Public Relations
2007
After The Dust Settles
Worldfest Houston International Awards
(international competition)

Special Jury Award
2004
Beyond the Gridiron - Woody Hayes
Worldfest Houston International Awards
(international competition)

Silver Medal
2004
In A Just World
Worldfest Houston International Awards
(international competition)

Bronze Medal
2004
Beyond the Gridiron - Woody Hayes
Telly Award Competition
(national competition)

First Place - Silver
2004
Beyond the Gridiron - Woody Hayes
New York Festivals Award
(national competition)

Bronze Medal
2004
In A Just World
New York Festivals Award
(national competition)

Bronze Medal
2004
In A Just World
CINE Golden Eagle Award
(national competition)

First Place
2004
Beyond the Gridiron - Woody Hayes
EMMY Award
(regional competition)

Best Original Score
2004
Beyond the Gridiron - Woody Hayes
EMMY Award
(regional competition)

Best Producer - Sports Program
2004
In A Just World
EMMY Award
(regional competition)

Best Direction/Editing
2004
In A Just World
EMMY Award
(regional competition)

Best Original Score
2004
In A Just World
EMMY Award
(regional competition)

Best Producer - Cultural Documentary
2003
Le Voix de Lyon
CINE Golden Eagle Award
(national competition)

First Place
2003
Maximum Security
25 Year Telly Award Competition
(national competition)

First Place - Documentary Short
2003
The Magic Never Ends
Templeton Epiphany Prize
(national recognition)

Finalist
2003
The Magic Never Ends
Movieguide(tm) Award
(national recognition)

Best Documentary
2002
The Magic Never Ends
EMMY Award
(regional competition)

Best Original Score
2002
Rafting Alaska's Wildest Rivers
WorldFest Houston International Awards
(international competition)

Gold Medal - Best Photography
2002
It Started With A Dream (Promotional)
WorldFest Houston International Awards
(international competition)

Bronze Medal
2002
The Magic Never Ends
Gabriel Award
(national competition)

First Place
2001
The Magic Never Ends
Telly Award
(international competition)

Bronze Award (finalist)
2001
It Started With A Dream-Promotional
Telly Award
(international competition)

Bronze Award (finalist)
2001
Alaska Discovery - Promotional
Telly Award
(international competition)

Silver Award (winner)
2001
Rafting Alaska's Wildest Rivers
Telly Award
(international competition)

Silver Award (winner)
2001
Rafting Alaska's Wildest Rivers
The New York Festivals
(international competition)

Finalist - Camerawork
2001
Rafting Alaska's Wildest Rivers
The New York Festivals
(international competition)

Silver Medal
2001
Rafting Alaska's Wildest Rivers
International Wildlife Film Festival
(international competition)

Merit Award-Conservation Message
2001
Rafting Alaska's Wildest Rivers
International Wildlife Film Festival
(international competition)

Merit Award - Photography
2001
Rafting Alaska's Wildest Rivers
EMMY Award
(regional competition)

Best Photography
2001
Rafting Alaska's Wildest Rivers
EMMY Award
(regional competition)

Best Editor
2001
Rafting Alaska's Wildest Rivers
EMMY Award
(regional competition)

Best Producer - Documentary
2000
Civil Rights - Long Road to Equality
New York Festivals
(international competition)

Finalist
2000
Civil Rights - Long Road to Equality
Telly Awards
(international competition)

Finalist
2000
The Lodge At Stillwater (Promotional)
Worldfest Houston International Awards
(international competition)

Bronze Medal
2000
Civil Rights - Long Road to Equality
Worldfest Houston International Awards
(international competition)

Silver Medal
2000
Through One City's Eyes
Worldfest Houston International Awards
(international competition)

Gold Medal
2000
Through One City's Eyes
Gabriel Award
(national competition)

Certificate of Merit
1999
WISCONSIN: An American Portrait
EMMY Award
(regional competition)

Best Photography
1999
WISCONSIN: An American Portrait
EMMY Award
(regional competition)

Best Soundtrack
1999
Worth Fighting For
National Educational Media Network Award
(national competition)

Silver Apple
1999
Worth Fighting For
The New York Festivals
(international competition)

Bronze Award
1999
Worth Fighting For
International Wildlife Film Festival
(international competition)

Merit Award For Objectivity
1998
How To Study Culture
National Educational Media Network Award
(national competition)

Silver Apple
1998
Worth Fighting For
EMMY Award
(regional competition)

Best Writing
1998
Worth Fighting For
EMMY Award
(regional competition)

Best Photography
1997
GREECE: Isle Of Revelation
National Educational Media Network Award
(national competition)

Silver Apple
1997
BURMA: Triumph Of The Spirit
ITS International Monitor Award
(international competition)

Series Finalist
1997
VARANASI: City Of Light
ITS International Monitor Award
(international competition)

Best Director Finalist
1996
BURMA: Triumph of the Spirit
Worldfest Houston International Award
(international competition)

Bronze Award
1996
BALI: Island of a Thousand Temples
U.S. International Film & Video Festival
(international competition)

Third Place For Creative Excellence
1996
MAYA: Messages In Stone
Lente De Plata Award
Awarded By Mexican Ministry Of Tourism

Honored For Creative Excellence
1996
IOWA: An American Portrait
Chicago Film Festival
(national competition)

Certificate Of Merit
1996
VARANASI: City Of Light
Worldfest Houston International Award
(international competition)

Silver Award
1996
BALI: Island of a Thousand Temples
Telly Award
(national competition)

Bronze Award
1996
IOWA: An American Portrait
Telly Award
(national competition)

Bronze Award
1996
IOWA: An American Portrait
Cindy Award
(national competition)

First Place
1996
IOWA: An American Portrait
CINE Golden Eagle Award
(national competition)

First Place
1996
BALI: Island of a Thousand Temples
CINE Golden Eagle Award
(national competition)

First Place
1996
VARANASI: City Of Light
CINE Golden Eagle Award
(national competition)

First Place
1996
BURMA: Triumph Of The Spirit
CINE Golden Eagle Award
(national competition)

First Place
1995
Rafting The Grand Canyon
International Film & Video Festival of NYC
(international competition)

Finalist - Best Travel Program
1995
Positive Thinking
US Film & Video Festival
(international competition)

Third Place - Best Documentary Bio
1995
Rafting The Grand Canyon
Worldfest Houston International Awards
(international competition)

Gold Medal - Best Travel Program
1995
Rafting The Grand Canyon
CINE Gold Eagle Award
(national competition)

First Place
1995
Positive Thinking
Telly Award
(national competition)

First Place
1994
TATSHENSHINI: Journey to Ice Age
International Monitor Awards
(international competition)

First Place - Best Camera
1993
TATSHENSHINI: Journey to Ice Age
Houston International Film & Video Festival
(international competition)

Silver Medal
1993
TATSHENSHINI: A Journey Ice Age
International Film & TV Festival of New York
(international competition)

Honorable Mention
1993
SCOTLAND: Land of Legends
International Film & TV Festival of New York
(international competition)

Bronze Medal
1993
SCOTLAND: Land of Legends
National Educational Film & Video Festival
(national competition)

Silver Apple
1993
Alaska's Bald Eagle
National Educational Film & Video Festival
(national competition)

Silver Apple
1993
ASTRODUDES
National Educational Film & Video Festival
(national competition)

Gold Apple
1993
SCOTLAND: Land of Legends
Houston International Film & Video Festival
(international competition)

Silver Medal
1993
Alaska's Bald Eagle
International Monitor Awards
(international competition)

First Place - Best Photography
1993
ASTRODUDES
EMMY Award
(regional competition)

First Place
1993
Alaska's Bald Eagle
Jackson Hole Wildlife Festival
(international competition)

Finalist - Best Conservation Program
1993
Alaska's Bald Eagle
Jackson Hole Wildlife Festival
(international competition)

First Place - Best New Wildlife Prod.
1992
SCANDINAVIA
U.S. Industrial Film & Video Festival
(national competition)

Bronze Camera - Photography
1992
SCANDINAVIA
International Film & TV Festival of NYC
(international competition)

Finalist
1992
TATSHENSHINI POEM (short form)
CINE Golden Eagle Award
(national competition)

First Place
1991
Maximum Security
Houston International Film & Video Festival
(international competition)

Finalist
1991
GREECE: Playground of the Gods
Houston International Film & Video Festival
(international competition)

Finalist
1991
Maximum Security
International Monitor Awards
(international competition)

First Place - Best Camerawork
1991
Maximum Security
International Monitor Awards
(international competition)

First Place - Best Achievement
1991
Maximum Security
CINE Golden Eagle Award
(national competition)

First Place
1990
Maximum Security
International Film & TV Festival Of NYC
(international competition)

Silver Medal
1989
INDIA: Land of Spirit & Mystique
National Educational Film & Video Festival
(national competition)

Bronze Apple
1989
Video Post Production Survival Kit
US Industrial Film & Video Festival
(national competition)

First Place
1989
INDIA: Land of Spirit & Mystique
International Monitor Award
(international competition)

Finalist - Documentary Camerawork
1989
INDIA: Land of Spirit & Mystique
International Film & TV Festival Of NYC
(international competition)

Bronze Medal
1989
NEW YORK: City of Cities
Houston International Film Festival
(international competition)

Bronze Medal
1989
Video Post Production Survival Kit
American Film & Video Festival
(national competition)

First Place
1989
INDIA: Land of Spirit & Mystique
American Film & Video Festival
(national competition)

First Place
1988
AUSTRALIA: Land Down Under
International Film & TV Festival of NYC
(international competition)

Gold Medal
1988
NEW YORK: City of Cities
International Film & TV Festival of NYC
(international competition)

Bronze Medal
1987
Urban Turf
International Film & TV Festival of NYC
(international competition)

Silver Medal
1987
Teens, Sex & Pregnancy
Ohio State Award - Excellence In Journalism
(national competition)

Honorable Mention
1986
To Whom It May Concern...
Gabriel Award
(national competition)

First Place Documentary